Kdo je online
Žádní uživatelé momentálně nejsou online
stránky sponzoruje
stránky sponzoruje

Aortální znamená „z aorty“. Aorta je hlavní tepna, která odvádí okysličenou krev ze srdce do těla. Stenóza znamená zúžení.

 

 

Aortální chlopeň uzavírá výtok z levé srdeční komory do aorty. Působí zde jako ventil, který usměrňuje tok krve jedním směrem (ze srdce do těla, do velkého oběhu). Aortální stenózaznamená postižení chlopně vedoucí k jejímu zúžení, což vede k obstrukci (vyšší odpor) toku krve z levé komory srdeční do aorty. Levá komora pracuje proti velkému odporu a je tím přetěžována. Aortální stenóza je ve vyspělých státech nejčastěji operovanou srdeční vadou.

Diagnostika:

Aortální stenóza může působit potíže při vývoji levé strany srdce, když je dítě ještě v děloze. Někdy může být tato vada zjištěna již v průběhu těhotenství. Po narození se vada projevuje srdečním šelestem. Ten je způsobený tlakem krve, která protéká z aortální chlopně do aorty přes zúžené místo. Ve vážnějších případech je dítě bledé a spavé. To je způsobeno nedostatečným okysličením těla. U starších dětí může vada způsobovat závratě, omdlévání a bolest na prsou.

Pokud má dítě komplexní vadu srdce, je aortální stenóza jednou z několika dalších vad.

Při podezření na srdeční vadu se provádí následující vyšetření:

–          měření krevního tlaku, pulsu, teploty a počtu dechů za minutu.

–          měření saturací – nasycení krve kyslíkem v procentech

–          rentgen hrudníku a srdce – zobrazuje velikost a tvar srdečního stínu a stav plic

–          EKG = elektrokardiogram.  Metoda, s jejíž pomocí se snímá elektrická aktivita srdečního svalu. Klapky a balónky, které umisťujeme na končetiny a hrudník, jsou zcela neškodné a nebolestivé. Záznam trvá okolo 5 minut a z jeho výsledku se dovídáme podrobnosti o srdečním rytmu či stupni zatížení srdce.

–          ECHO = echokardiografické vyšetření. Spočívá v ultrazvukovém zobrazení srdce, jeho stavby a funkce. Jde o nebolestivé vyšetření. Jeho vysoká kvalita je zcela zásadní pro rozhodování o dalším postupu léčby. Proto je u neklidných dětí nutno před vyšetřením podat uklidňující léky.

–          diagnostická srdeční katetrizace – spíše výjimečně. V případech, kdy nemůžeme získat všechny potřebné informace o povaze srdeční vady z předchozích vyšetření, je třeba provést tzv. srdeční katetrizaci. Lékař na speciálním sále zavede dítěti v celkové anestézii vpichem v třísle do srdce jemnou pružnou hadičku = katétr. Pomocí této hadičky jsou v jednotlivých srdečních oddílech a cévách změřeny všechny potřebné údaje a odebrány krevní vzorky. Současně je touto hadičkou do příslušných oddílů vpravena kontrastní látka, která zobrazí průtok krve a ukáže velikost a tvar srdce i příslušných cév.

Léčba:

Balónková katetrizace: jedná se o výkon, při kterém je přes tepnu v třísle zaveden do srdce katétr, na jehož konci je speciální balónek. Ten se v místě zúžení aortální chlopně nafoukne a rozruší zúžení, čímž se zlepší tok krve z levé komory do aorty.

Tento výkon se v dnešní době používá pouze jako dočasné řešení vrozených stenóz v dětském věku. Provádí se v celkové anestezii a druhý den může již dítě opustit nemocnici. Pokud se stenóza vrací, tento postup se dá opakovat nebo je vada řešena chirurgicky.

 

Chirurgický výkon: operace se provádí bez mimotělního oběhu – operace na zavřeném srdci – bez mimotělního oběhu. Tento termín označuje typ operace, kdy není zastavena činnost srdce, tzn., že po celou dobu srdce vykonává svoji činnost. Výkon je proveden z šikmého řezu na boční straně hrudníku.

V některých případech je nutná výměna aortální chlopně za umělou, tak, aby zvládla velký tlak krve, který přitéká z levé komory. Tato chlopeň s dítětem neroste a proto je třeba časem podstoupit operaci, kde se chlopeň vymění za větší.

Tato operace se provádí v mimotělním oběhu. Činnost srdce se zastaví a tělo je napojeno na by-pass, který zajistí správný průtok krve.

Pro většinu dětí tyto operace přináší nízké riziko, nicméně záleží na stavu dítěte, v kterém zákrok podstupuje. Váš kardiolog by s Vámi měl probrat všechna rizika před podepsáním souhlasu k výkonu.

Doba hospitalizace se pohybuje okolo 7 – 10 dní. Záleží, jak dlouho bude dítě ležet na pooperačním JIP a na JIP, a také v jakém zdravotním stavu se dítě bude nacházet.