Tejpování keloidní jizvy – zmizík na jizvy

Jsem maminka dítěte s vrozenou srdeční vadou a jako miminko musela podstoupit operaci srdce. Po operaci se ji začala tvořit keloidní jizva, která stále rostla. Jelikož se mi po císařském řezu i přes veškeré masáže vytvořil také keloid, věděla jsem, jak je to nepříjemné. Jizva táhne, bolí a není pohledná.

Z běžně doporučovaných rad nám nepomohlo vůbec nic. Masírovali jsme sádlem, po alergické reakci jsme používali měsíčkovou a konopnou mast.  Dále jsem nakoupila drahé silikonové masti a proužky (Strataderm, New Gel +), Contractubex. Vyzkoušeli jsme biolampu…. NIC. Keloid rostl vesele dál. Navštívila jsem i soukromou plastickou kliniku a po zaplacení vysoké částky za konzultaci jsem odcházela ještě zoufalejší a bezradná.

Pak jsem dostala radu od kamarádky a spolubojovnice z nemocnice, která řešila u syna také mírně keloidní jizvu.

Začali jsme tejpovat a žížalák se lekl a zmizel.

 

Jak na tejpování jizvy?

S tejpováním jizvy můžete začít až po úplném zahojení jizvy. Když odpadnou poslední stroupky, začněte jizvu mazat domácím sádlem a provádět masáž. U většiny lidí se jizva zahojí dobře. Pokud se ovšem začne tvořit keloid, začněte nekompromisně tejpovat. Čím menší keloid a čím čerstvější jizva, tím kratší dobu budete tejpovat.

Pořiďte si ve zdravotních pomůckách tejpovací pásku. (Např. značka Ares, Bo-tape).

 

Místo s keloidem omyjte mýdlovou vodou, aby tejp dobře držel.

Ustřihněte si tejp v délce Vaší jizvy.


Rozstřihněte tejp napůl.

Všechny kraje zaoblete.

Asi 1 cm nad jizvou začneme lepit tejp bez natažení (tzv. ukotvení tejpu) a zbytek tejpu natáhneme na konec jizvy (cca. o 10%).

Z druhé strany nalepíme tejp stejně. Centimetr pod jizvou nalepíme kotvu a táhneme na druhý konec jizvy.

Tejp se mění u dětí po 3 dnech, u dospělých po 5ti dnech. Po sundání jizvu namažte mastným krémem (např. měsíčkovou mastí) a nechte kůži přes noc odpočinout. Další den místo odmastěte a opět natejpujte. Tejpuje se do zmizení keloidu. Jizvu již není třeba masírovat, tejp působí na jizvu tlak a udělá práci za nás.

S tejpem se můžete koupat, navíc funguje skvěle jako ochrana jizvy před UV zářením.

Tejp musí být při sundavání suchý, jinak by se s ním mohla odlepit i část kůže. Pokud se tak stane, ránu vydezinfikujte, namažte např. Dermazulenem a zalepte náplastí. Po uzdravení kůže můžete opět začít s tejpováním.

Výsledek tejpování jizvy po operaci srdce

Jizva po operaci

Jizva měsíc po operaci

Jizva dva měsíce po operaci již s keloidem

Jizva 2 měsíce po tejpování


Jizva rok po operaci je téměř neviditelná

Výsledek tejpování jizvy po císařském řezu

Jizva před tejpováním ( cca. rok po operaci)

Jizva po tejpování, zcela zmizela

Instruktážní video

zdroj: http://udelejtesisami.blogspot.cz/2017/02/tejpovani-keloidni-jizvy-zmizik-na.html